Skarnes vgs
Dette er 3. året i elektronikkutdanningen ved Skarnes videregående skole.
Målet med utdanningen
Dataelektronikere arbeider med system og utstyr som er integrert på en rekke områder i samfunnet:
- underholdning og multimedia
- telemedisin og satellittbasert navigasjon
- 3D printing
- VR (virtual reality)
- AR (augmented reality)
- mikroprosessorer
Elektroniske kontroll- og styringssystem har fått stadig større innvirkning på trygghet og drift i samfunnet vårt. Videre er det svært viktig for store deler av næringslivet å ha data- og elektronikksystem som fungerer godt.
Data- og elektronikksystem gjør det mulig å samhandle med andre, å kommunisere på tvers av geografiske og sosiale grenser og å effektivisere arbeid og handel i et globalt marked.
Slike høgteknologiske system krever dataelektronikere som kombinerer stor faglig bredde med målrettet spesialisering til installasjon, drift og vedlikehold.
Læreplan for felles programfag i Vg3 dataelektroniker på udir.no
Praksis
Gjennom året har elevene på Vg3 dataelektroniker, praksis i en bedrift, 3 uker på høsten og 3 uker på våren.
To av bedriftene vi bruker er; InfoCare Workshop (Kongsvinger) og Conmodo (Skarnes).
Andre praksisbedrifter er:
Lærling
Etter Vg3 dataelektroniker kan du søke deg ut som lærling i dataelektronikerfaget. Denne læretiden er på 1,5 år og avsluttes med fagprøve.
Før du kan inngå avtale om læretid med en bedrift, må du ha avlagt og bestått tverrfaglig teoretisk eksamen (DAT 4002). Denne avholdes i skolen på slutten av Vg3-kurset (i slutten av mai) hvert år.